SILIKONY
Ve složení INCI na etiketě produktu se označují těmito názvy a často končí na tyto koncovky:
- -conol, -cone, -siloxane např., Dimethicon, Cyclopentasiloxane…
K dalším běžně užívaným tukovým základům patří silikony. Tyto syntetické polymery křemíku též bývají levné, a proto se často přidávají do nekvalitní kosmetiky. Vyrábí se jich hodně typů, které se liší svými vlastnostmi – mohou být olejovité, pryskyřičnaté, voskovité atd. Chemikům se moc líbí, neboť při jejich syntéze mohou vytvářet rozličné řetězce, což pak pozměňuje jejich vlastnosti. Avšak našemu organismu tyto syntetické sloučeniny zjevně neprospívají, neboť nejsou téměř vůbec biologicky odbouratelné.
PARFEMACE
Ve složení INCI na etiketě produktu se označují názvem:
Převážná část těchto výrobků bývá též navoněná umělými parfémy a ochucená různými příchutěmi. Syntetické vonné látky přitom mohou citlivějším lidem způsobit rozličné problémy. U alergických jedinců mohou vyvolat např. nepříjemné ekzémy a v krajním případě až život ohrožující reakce.
Parfémy se řadí hned za konzervanty jako druhý nejčastější zdroj alergií. Za tyto dvě skupiny ingrediencí se z hlediska možných rizik řadí umělá barviva. Nejhorší pověst mají azobarviva, jež mohou procházet skrze kůži do krve a poškozují zejména játra. Vědecké studie též prokázaly, že mnohá azobarviva zvyšují riziko vzniku rakoviny.
Nesmíme zapomenout ani na PARABENY, ETHOXYLÁTY, NANOMATERIÁLY, TEA…
Komentáře ke článku