Dávejte pozor na štítek a před koupí si ověřte, zda přípravek neobsahuje mikroplasty.
Ano, mikroplasty uvedené níže jsou povoleny předpisy, testovány a kontrolovány, ALE pleti nepřináší vůbec žádné benefity, naopak ji mohou dráždit a především zatěžují životní prostředí.
- PE (polyethylen)
- PP (polypropylen)
- PMMA (polymethylmethakrylát)
- PET (polyethylen tereftalát)
- Nylon
Mikroplasty v moři
Moře jsou plastů, velkých i malých, plná. V současnosti existuje zhruba 5 míst a objevují se dvě nová. Jedna u Sibiře a jedna u Nigérie. Odhaduje se, že se jedná o necelých 300 000 tun plastových odpadků. Tyto kupy jsou viditelné a teoreticky odstranitelné. Podle organizace 5Gyres jde odhadem přes 5 bilionů částic plastu. Z nich má však 92 % charakter mikroplastu. Tyto mikroplasty nedokáže zachytit žádné zařízení. A pokud by snad ano, bude zachycován i plankton.
Během praní se každoročně na světě dostane do vodních toků kolem 500 000 tun mikrovláken. Lze bez nadsázky říci, že mikroplasty (a nanomateriály všeobecně) jsou dnes (ne)přirozenou součástí mořského ekosystému. Běžně se vyskytují v organismech mořských živočichů a ptáků. Ať už těch kteří se živí planktonem, nebo těmi, kteří se jimi živí.
Mikroplasty ve vzduchu
Vzhledem k malinkatým rozměrům plastových nanočástic a skutečnosti, že se vyskytují i v půdě je zřejmé, že se tyto dostávají i do ovzduší. Jak? Třeba korozí nátěrů, oděry pneumatik, třením textilií. Říká se tomu „plastový prach“. Ze vzduchu se pak dostávají do prostředí, která je dokáží zadržet, např. do vody, nebo do půdy, popřípadě vdechnutím do živých organismů.
Závěrem
V Evropě se chystá omezení používání primárních mikroplastů (s těmi tzv. sekundárními nic neuděláme) údajně až v rámci tzv. Plastové strategie (Plastic Strategy), kdy by od roku 2030 měl platit úplný zákaz výrobků s úmyslným obsahem mikroplastů. Do té doby se budou zřejmě mikroplasty produkovat dále, stejně jako budou vznikat degradací plastů.
Zdroj: www.trideniodpadu.cz, www.bioearth.it
Komentáře ke článku