Stručný popis
Vlašský ořech je plod ořešáku královského – vyskytuje se nejvíce v jihovýchodní Evropě a dále pak v Himalájích. Ořechy dozrávají od srpna do září.
Ze zralých ořechů se lisováním získává velmi kvalitní rostlinný olej, který se používá nejen v kuchyni, ale i v kosmetice. K účinným látkám ořešáku patří třísloviny, flavonoidy, silice, fenolkarbonové kyseliny a chinony. Plody ořešáku mají velkou výživovou hodnotu, obsahují 50-70 % tuků, velmi významnou látkou jsou nenasycené mastné kyseliny, vitamin B.
Ořešák se pěstuje nejen pro své zdravé plody, ale i pro své kvalitní dřevo a listy, které nacházejí uplatnění nejen v lidovém léčitelství a kosmetice, ale i v současné farmakologii. Z listů se připravuje výluh nebo čaj. Výluh má antibakteriální a dezinfekční účinky, zmírňuje záněty kůže a nehtů, pomáhá problematické pokožce s projevy akné, poradí si s vypadáváním vlasů, kožních plísních a pocení nohou. Z nezralých zelených plodů se pak vyrábí pálenka, likéry a tinktury. Výtažky z nezralých ořechů se v lidovém léčitelství používají pro jejich antibakteriální účinky. Alkohol posiluje jejich čistící schopnost a léčení zažívacího traktu. Působí v žaludku a ve střevech, která pročisťuje a chrání před nežádoucími mikroorganismy. Slupky ořechů se používají k přírodnímu barvení vlasů, kterým dodávají hnědou barvu. Čaj z listí čistí krev, pomáhá při ekzémech, zánětlivých onemocněních trávících orgánů, snižuje hladinu cukru v krvi, čistí žaludek a odhleňuje, má také antiparazitické účinky na střeva.
Extrakt z ořešáku je znám pro svou schopnost urychlení opálení kůže, a proto jej najdeme v opalovacích krémech a olejích. Pomáhá také při problémech s vlasy, zejména s vypadáváním, a díky tomu bývá součástí produktů vlasové kosmetiky. Výtažek má také repelentní účinek na hmyz.
Komentáře k ingredienci