Složení a léčebné účinky:
Pro svou charakteristicky sladkou chuť si získala pojmenování „sladké dřevo“. Pro léčebné účely se z rostliny používá hlavně kořen, který obsahuje nejvíce účinných látek – triterpeny, kumariny, fytoestrogeny a saponiny (hlavně glycyrrhizin, který stimuluje nadledvinky k tvorbě určitých hormonů a zvyšuje hladinu protivirové látky – interferonu, tvořenou imunitním systémem).
Lékořice má antioxidační, antibakteriální a antivirové účinky. Pomáhá při chronické únavě, onemocněních horních cest dýchacích – tiší kašel, rozpouští hlen a tlumí bolest v krku, také při menstruačních problémech a potížích spojených s menopauzou.
Zvyšuje imunitu a doporučuje se jako podpůrný prostředek při léčbě hepatitidy. Působí velmi dobře i při zažívacích potížích (při zácpě, nadýmání, žaludečních vředech apod.). Umí si poradit i s různými záněty a má regenerační účinky na slinivku. Navíc působí antisepticky, močopudně (rozpouští močové kameny).
Při vnitřním užití ve vyšších dávkách může zvyšovat krevní tlak, hladinu sodíku a vody v organizmu, proto by se neměla používat u lidí s vysokým krevním tlakem, s poruchou srážlivosti krve a srdečními onemocněními. Nesmí ji používat těhotné ženy, jelikož může vyvolat potrat a ženy kojící.
Komentáře k ingredienci