Složení a léčebné účinky:
Listy Blahovičníku obsahují tzv. Eukalyptol neboli Cineol, který je hlavní složkou eukalyptové silice. Má velice příjemnou kafrovou vůni a je využíván jako insekticid a repelent, využívá se v lékařství i v kosmetickém průmyslu.
Eukalyptus má silné antiseptické, antivirové a proti stafylokokové účinky. Využívá se jako podpůrný prostředek při nachlazení, při dýchacích problémech. Usnadňuje vykašlávání, zlepšuje dýchání a pomáhá při zánětech nosních dutin. Snižuje horečku, mírní bolesti hlavy a pomáhá při střevních potížích (působí protiprůjmově).
Navíc výborně čistí vzduch, uvádí se, že rozprašovací emulze 2% Eukalyptové silice zahubí 70% stafylokoků ve vzduchu.
TIP: Vyrobte si domácí dezinfekční sprej. Na 100ml budete potřebovat:
- 83,3 ml 96% Ethanolu (denaturovaný alkohol)
- 1,5 ml Rostlinný glycerin
- 4,2 ml Peroxid vodíku
- Zbytek do 100 ml dolijeme destilovanou vodou
- Přidáme 10 kapek Esenciálního Eukalyptového oleje
Při nachlazení dobře poslouží koupele a inhalování.
- Inhalování: Do nádoby nalijte asi 2 l horké vody, přidejte 2 kapky eukalyptového oleje a inhalujte alespoň 2x denně po dobu 15 minut.
- Koupele: Do teplé koupele nakapejte asi 10 kapek eukalyptového oleje, který jste nejprve rozmíchali v základním oleji (např. slunečnicový, řepkový, olivový,…). V teplé lázni odpočívejte 15 až 20 minut. Po koupeli relaxujte, zalezte do vyhřáté postele nebo se zabalte do teplé deky.
Další yyužití esenciálního oleje:
TIP na úklid podlah a koupelen: přidejte pár kapek Tea tree oleje a Eukalyptového oleje do kýble s vodou, přidejte svůj klasický přípravek na mytí podlah, případně sodu nebo ocet a získáte tím úžasně voňavý dezinfekční prostředek. Tyto vonné silice provoní prostor, ulevují ucpanému nosu a celkově zlepšují dýchání.
TIP na plísně: Tea tree olej si poradí s mikroskopickými plísněmi, které si libují ve vlhkém prostředí koupelen a kuchyní. Smíchejte hrneček vody a 1 lžičku Tea tree oleje, nalijte do rozprašovače a přestříkejte postižené místo a nechte zaschnout.
TIP k výrobě domácího antibakteriálního čistidla: smíchejte 2 sklenice vody, 3 polévkové lžíce kastilského mýdla a 30 kapek Tea tree oleje. Směs přelijte do rozprašovače a používejte dle potřeby.
- Skvěle poslouží také Peroxid vodíku: smíchejte 100ml peroxidu 3% s 50ml vody a opět přidejte pár kapek esenciálního oleje. Skvělý dezinfekční prostředek na běžná poranění i na čištění domácnosti.
- Chcete-li si vyrobit domácí antivirový přípravek, který bude účinný i proti viru COVID-19 přidejte do všech prostředků navíc ethanol, nejméně se 60% alkoholu. Právě ethanol je skutečně účinnou látkou, která si poradí i s viry, mezi které patří i nebezpečný koronavirus.
TIP pro praní a sušení prádla: nemáte rádi aviváže k vůli jejich vůni nebo chemickým přísadám? Využijte opět sílu esenciálních olejů a přidejte pár kapek do neutrálního pracího gelu. Pár kapek také můžete nakapat na malý ručník či látku a vložit ke zbytku prádla. Tuto fintu můžete použít i do sušičky. Co může být příjemnějšího než usínat v povlečení s vůní levandule nebo pomeranče? Tyto vůně uklidňují, uvolňují a pomohou klidnému spánku.
TIP na ochranu před nepříjemným hmyzem: komáři, mouchy, moli i blechy přímo nesnáší vůni levandule, rozmarýnu, tea tree, geránia nebo bazalky. Nakapejte pár kapek oleje na malý kousek látky, ručníčku a zavěste do skříně, vložte do šuplíku s prádlem nebo nakapejte pár kapek do aromalampy či difuzéru. Navíc levandulový a Tea tree esenciální olej můžete aplikovat nezředěný přímo na pokožku, poslouží tak jako repelent i jako klidnící přípravek po bodnutí. Výborně klidní, hojí, zamezuje svědění.
Komentáře k ingredienci