Stručná historie
Prha arnika je cenná léčivá rostlina spadající do ohrožených druhů. Nejčastěji se s ní setkáme v podobě tinktury nebo masti, ty se vyrábějí z okvětních lístků žlutavé barvy. Arnika je jedovatá a užívá se jen zevně. Užívání vnitřně musí probíhat pod dohledem lékaře, neboť se lze snadno předávkovat a způsobit organismu otravu, která se projevuje nejčastěji zvýšením tepu srdce.
Patří mezi nejúčinnější léčivé byliny vůbec. Za své silné léčivé schopnosti vděčí především drsným horským podmínkám, které ji obklopují. Aby totiž v mrazivém a větrném podnebí přežila, musí být opravdu silná a vyrábět si spoustu účinných ochranných protilátek, které se využívají v přírodním léčitelství.
Arnika a pleť
Arnika má vynikající regenerační účinky, dokáže úžasně zahojit poškozenou tkáň. Obsahuje silice, třísloviny, karotenoidy, mastné kyseliny a flavonoidy. Je antibiotická, protiplísňová, mírně protinádorová a silně protizánětlivá. Urychluje hojení, používá se tedy hlavně na drobná poranění, bodnutí hmyzem, popáleniny i omrzliny, pohmožděniny, modřiny, otoky, vředy, křečové žíly, bolesti kloubů a svalů, artritidu nebo revma. Vhodná je tedy například po sportu na rekonvalescenci svalů a kloubů.
Arnika a zdraví
Arnika má až zázračnou schopnost uvolňovat krevní sraženiny. Je proto vynikající nejen na urychlení hojení modřin, ale také na různé pohmožděniny. Uvolňuje čerstvé krevní sraženiny a velmi dobře si poradí i s těmi starými, dlouhodobě neléčenými. Arnika má silné dezinfekční účinky – lze ji používat i jako dezinfekci na rány, což je také jeden z důvodů, proč by arnika neměla chybět v žádné domácí lékárničce.
Komentáře k ingredienci