Symbol přesýpacích hodin
Další možností, jak označit expiraci je symbol PŘESÝPACÍCH HODIN, která se používá u přípravků s kratší životností než 30 měsíců. U takových přípravků můžete také najít přímo přesné datum spotřeby např. označení Spotřebujte do nebo zkratky BBE / Exp. Best Before Expiration/ Expiration. Takové přípravky v naší nabídce nenajdete, ale raději tuto informaci uvádíme pro Vaše kompletní informace.
Bez označení
Některé přípravky dokonce NEVYŽADUJÍ OZNAČENÍ ani jedním z uvedených způsobů viz. výše, protože se během jejich používání kvalita nezhoršuje.
- Jsou to například parfémy, kde je vysoká koncentrace alkoholu, produkty na jedno použití (např. jednorázové plátýnkové masky) nebo aerosoly.
Co si dále pohlídat?
Čisté ruce:
Možná se Vám to zdá jako zbytečná poznámka, přesto je velmi důležitá. Pokud nepoužíváme špachtličky nebo není náš přípravek s dávkovačem, nějakou pumpičkou, je důkladné umytí rukou velmi důležité. Za nehty se schovává celá řada mikrobů a nečistot, které můžeme do přípravku zanést a znehodnotit ho. Pokud používáte špachtličku, vždy ji opláchněte čistou vodou, popřípadě vydezinfikujte.
Skladování:
Zlaté pravidlo – tma, sucho, stálá teplota. Kosmetika určitě nepatří na okno, kde se často mění teplota, svítí sluníčko nebo na poličku nad topením, apod. Škodí jí i velká vlhkost. Ideální teplota je mezi 15 max. 25 °C.
Přípravky, které nepoužíváte denně, uložte např. do skříňky. Ty, které používáte denně, vždy důkladně zašroubujte a zamezte přístupu vzduchu. Např. pleťové masky s obsahem jílu, pokud nejsou dobře uzavřeny, předčasně vysychají.
Pozor na lednici – v lednici uchovávejte pouze přípravky, na kterých je to výslovně uvedeno. Jinak kosmetika do lednice nepatří. Chlad změní strukturu produktu, změní roztíratelnost a vůbec celkové chování daného produktu. U přírodní kosmetiky, kde jsou ve velké míře zastoupeny oleje, vosky a másla, to platí dvojnásob.
Co sluníčko a opalovací přípravky?
Pokud se jedná o nový produkt opět se řiďte znakem otevřeného kalíšku a spotřebujte do daného data po otevření.
Jak správně uchovávat sluneční kosmetiku, nejen na pláži.
- Nevystavujte krémy přímému slunci (na pláži dejte alespoň do tašky, pod ručník).
- Doma uchovávejte na suchém, tmavém a chladném místě.
- Při používání opalovacího krému si dobře vyčistěte ruce a zbavte pokožku písku a ihned po použití důkladně uzavřete balení a zbavte jej písku a nečistot.
- Neměňte originální balení – krém vždy ponechte v původním balení, nedávejte do jiné nádoby, kalíšku.
- TIP: Vychytávka chladící taška – super na svačinu, lahev vody, ale i na skladování opalovacích přípravků přímo na pláži.
Co s loňským opalovacím krémem?
- Zkontrolujte konzistenci, vůni, roztíratelnost. Zkuste ho nejprve rozetřít zda v něm nejsou hrudky, zda se neoddělily jednotlivé složky – vodná fáze a olej, zkontrolujte vůni i barvu. Pokud je vše v pořádku a k tomu všemu jste dodržovali doporučení o skladování viz výše, krém je stále účinný. Pokud jste zaznamenali nějakou změnu a odchylku, neriskujte a produkt již více nepoužívejte.
- Doporučujeme však neriskovat a na první slunění použít zbrusu nový přípravek.
Komentáře ke článku