Už jste někdy měli opar bezprostředně po zkoušce nebo stresovém období? A pupínek, který vykoukne před důležitou událostí?
Dnes slyšíme stále častěji o Neurokosmetice, vědě, která studuje vztah mezi kůží a mozkem, identifikuje souvislosti, příčinné faktory a poté studuje a navrhuje efektivní řešení. Kůže je přímo spojena s naší psychikou a nervovým systémem.
Ve skutečnosti emoce dokáží oslabovat obranyschopnost kůže, způsobovat nebo zhoršovat záněty, akné, dermatitidu nebo psoriázu. Stojí za oslabením vlasů, za jejich vypadáváním (s názvem telogenní efluvium) to má přímou návaznost na prožitý stres, který přepne vlasy z růstové fáze do fáze terminální, kdy vypadnou.
Kůže k nám promlouvá
Kůže reaguje na naše nálady, emoce a někdy se tak vyjadřuje více než my. Můžeme říci: „mluví k nám“! Jen pomyslete na opar nebo pupínek, který se objevuje ve stresujícím období z psychofyzického nebo emocionálního hlediska.
- Když se ocitneme ve zvláště stresových situacích, tělo uvolní kortizol, nazývaný také stresový hormon, který mění stav pohody kůže.
- Reakce těla na stresovou situaci je vždy stejná – imunitní systém se připraví na možný boj, třeba tím, že spustí produkci chemických látek, jako jsou interleukiny. Ty kromě toho, že napomáhají v jistých ohledech ochraně zdraví, mohou zapříčinit i zánět. Takový zánět pak může spustit problémy s pletí, k nimž jsme náchylní, ať už naší genetickou výbavou nebo vlivem vnějšího prostředí.
Stres je prostě univerzální spouštěč jakékoliv neplechy, k níž má naše kůže tendenci. A zhoršuje samozřejmě problémy, jimiž již trpíme. Může také z naší relativně normální pleti utvořit pleť citlivou.
Komentáře ke článku