Stručná historie
Mrkev obecná je dvouletá rostlina z čeledi miříkovitých, která pochází z jižní Asie a v současné době se pěstuje na celém světě. Sbírá se kořen, semena a v menším množství i nať. Kořen může být žlutý, oranžový, červený či fialový, množství beta karotenu s barvou souvisí jen málo.
Kořen obsahuje karoteny, které se v organismu mění na důležitý vitamin A, dále obsahuje cukry, steroly, vitaminy C, E, D, K a vitaminy skupiny B, fosfolipidy a minerální látky (draslík, vápník, hořčík, železo, selen a jód).
Semena mrkve pak obsahují velké množství silic a kvalitního éterického oleje. Ten se získává ze sušených semen parovodní destilací. Éterický olej z mrkve nachází uplatnění jako složka vůní v parfumářství, kosmetice, při výrobě čisticích prostředků a mýdel. Také se používá k ochucování potravinářských produktů.
Kořen mrkve působí pozitivně na celý organismus. Pomáhá proti šerosleposti, žlučníkovým a jaterním potížím. Používá se při močových kamenech, revmatických zánětech kloubů, ischemické chorobě srdeční, jako močopudný a projímavý prostředek. Mrkev obsahuje důležitou vlákninu, která podporuje vylučování cholesterolu z těla. Látka falcarinol může snižovat rozvoj rakoviny. Podporuje funkci jater a ledvin, pomáhá při chudokrevnosti, posiluje nervy a působí protizánětlivě.
Karotka a pleť
Esenciální olej z mrkvových semen se používá při aromaterapii nebo zředěný přímo na pokožku. Podporuje hojení a proto je vhodný k ošetření ekzémů, dermatitidy a psoriázy. Regeneruje kožní tkáň (spáleniny, jizvy, drobná poranění) a ukazuje se jako výkonný v boji proti vráskám a striím.
Komentáře k ingredienci